04
اکتبر

چگونه کابینت‌های آشپزخانه را تمیز نگه داریم؟

کابینت‌ها اجزایی حیاتی برای سازماندهی و ذخیره‌سازی وسایل مختلف در آشپزخانه‌ها هستند. از طرفی هم خاک و ذرات غذا به راحتی می‌تواند وارد کابینت‌ها شود و باعث کثیف شدنشان بشود. قسمت‌های خارجی کابینت نیز به راحتی می‌تواند چرب شود و طولی نمی‌کشد که کابینت‌های نوی شما به کابینت کهنه تبدیل می‌شوند. احتمالاً به خاطر مشغله‌های کاری مختلف، وقت این را نداشته باشید که هر هفته به صورت عمیق به تمیز کردن کابینت‌ها بپردازید. بنابراین چند نکته برای شما آماده کرده‌ایم که کمک می‌کند تا کابینت‌های شما مدت زمان طولانی‌تری پاکیزه بماند.

نصب دستگیره و یراق‌آلات

اگر درهای کابینت و کشوهای آن دارای دستگیره نیستند، حتماً برایشان دستگیره نصب کنید، چرا که باعث می‌شود تا از تماس دست‌های چرب با بدنه‌ی چوبی کابینت جلوگیری کند و بعداً تمیز کردن دستگیره‌های فلزی خیلی راحت‌تر از چوب است.

از کف‌پوش کابینت استفاده کنید

کف‌پوش‌ها در انواع مختلفی موجود هستند و می‌توانند از کابینت و شلف‌های شما محافظت کنند. کف‌پوش‌ها از تماس بین ظرف‌های تازه شسته شده و کف کابینت جلوگیری می‌کند و باعث سالم ماندن آن می‌شود. شما می‌توانید کف‌پوش‌های آماده را سفارش دهید یا خودتان آن‌ها را درست کنید.

درها و کشوها را بسته نگه دارید

بهترین راه برای تمیز نگه داشتن داخل کابینت‌ها این است که به هیچ وجه درهای آن باز باقی نماند. زمانی که درهای آن را باز می‌کنید، هر چه که می‌خواهید را سریع بردارید و سپس در را ببندید. البته باز هم مقداری خاک احتمالاً راه خود را به داخل پیدا می‌کنند، اما با این شیوه بسیار کمتر خواهند بود. اگر در کابینت و یا کشوهای آن بسته نمی‌شود، یراق‌آلات آن را به سرعت تعمیر کنید.

کابینت را در معرض آب قرار ندهید

چوب و آب هیچ سازگاری با هم ندارند. استفاده از آب برای تمیز کردن کابینت مسئله‌ی خاصی نیست، چرا که سریعاً آن را پاک می‌کنید. اما در صورتی که رطوبت بر روی کابینت باقی بماند، می‌تواند برای آن مشکلات زیادی به وجود بیاورد. این بدان معنی است که نباید حوله و پارچه‌های خیس را روی کابینت یا نزدیکی آن قرار دهید و به محض این که به هر دلیلی به روی کابینت آب ریخت، سریعاً آن را خشک کنید. رعایت نکردن این موارد می‌تواند به صورت جدی به کابینت‌ها صدمه وارد کند.